جهت مشاهده تخفیفات و بروز رسانی سایت عضو کانال تلگرام ما شوید

جهت مشاهده تخفیفات و بروز رسانی سایت پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید

آموزش فتوشاپ: ساخت نمونه رنگ برای طراحی خود از یک تصویر

آموزش فتوشاپ,آموزش مقدماتی فتوشاپ,فتوشاپ,آموزش حرفه ای فتوشاپ

آموزش فتوشاپ : ترکیب تصاویر،گرافیک و تایپوگرافی می تواند طرح های قابل توجهی را تولید کند.همه این المان ها به علاوه رنگ می توانند در تولید یک طرح موثر باشند.ولی نکته این جاست که از چه رنگی باید استفاده کرد؟چه رنگ هایی را باید با هم استفاده و ترکیب کرد و از چه رنگ هایی نباید استفاده کرد؟طرح شما به چه قالب رنگی احتیاج دارد؟

آموزش فتوشاپفایل PDF این مقاله در انتهای مطلب

اینها مسائلی هستند که باید هنگام انتخاب رنگ ها به آنها دقت کرد.در واقع انتخاب رنگ مناسب چیزی بیشتراز این است که شما رنگ مورد علاقه خودتان را بردارید و با آن طرح تان را بزنید.چه یک طراح مبتدی باشید و چه یک حرفه ای می توانید به هسته و عمق عکس هایتان دقت کنید تا رنگ مناسب را بیابید.در این بخش به این موضوع می پردازیم که چگونه از رنگ عکس ها رنگ اصلی طرح خودمان را انتخاب کنیم.

انتخاب یک تصویر

این آموزش به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه رنگ های اصلی یک تصویر را شناسایی کنید. محور اصلی بیشتر طرح های قوی یک عکس برجسته با رنگ های عالی و جایی برای موارد اضافه تر مثل نوشته ها است.

نکته هایی برای انتخاب رنگ ها

وقتی در حال جمع آوری عکس ها و تصاویر مختلف برای طرح تان هستید عکس هایی را انتخاب کنید که تنوع رنگ بالایی دارند. این به این معنی نیست که عکس شما پر از رنگ های مختلف باشد بلکه منظور این است که در آن از رنگ های اصلی بیشتر استفاده شده باشد تا شما بعدا بتوانید رنگ ها را با آن هماهنگ کنید.خب، حالا از کجا باید شروع کرد؟ در این جا به بررسی ۴ عامل که به شما کمک می کند تارنگ های طرح تان را بتوانید انتخاب کنید می پردازیم.

۱- با یک رنگ برجسته شروع کنید

قبل از این که فتوشاپ و یا InDesign را باز کنید نگاهی به عکس تان بیندازید.در این مثال می بینید که رنگ های گوناگونی از آبی تا قهوه ای گرفته در آن وجود دارند.که از هر کدام از این رنگ ها می توانید به عنوان رنگی برای شروع و چهارچوب کارتان استفاده کنید. در این تصویر می توانید از رنگ هایی با توناژ آبی برای رنگ تیترها و رنگ پس زمینه استفاده کنید و از توناژ قهوه ای هم برای رنگ نوشته ها و متن ها و همچنین اشکال هندسی موجود در طرح تان مثل مستطیل ها و مربع ها و دایره ها. همچنین از رنگ کرم هم می توانید برای رنگ نوشته روی پس زمینه های قهوه ای استفاده کنید.

آموزش فتوشاپ

۲- افزودن رنگ های مکمل

رنگ های مکمل وقتی کنار هم قرار می گیرند تضاد زیادی ایجاد می کنند و یکدیگر را تقویت می کنند.سریع ترین راه برای این که بفهمید آیا دو رنگ مکمل هم هستند این است که روی چرخ رنگ به آن ها نگاه کنید.رنگ های مکمل روی چرخ رنگ دقیقا روبروی هم هستند مثل آبی و زرد.قرمز و سبز و یا بنفش و نارنجی.استفاده از رنگ های مکمل در طرح ها باعث می شود که بین رنگ های سرد و گرم تضادی رنگی در کار ایجاد شود.این روش طرحی درست می کند که مملو از رنگ هاست ولی چون از رنگ های مکمل در آن استفاده شده بسیار خوب و دلنیشن است.نکته اصلی در این جا این است که باید یک رنگ اصلی انتخاب کنید و این که بدانید از سایر رنگ ها تا چقدر باید استفاده کنید.به این صورت رنگ های طرح تان برای جلب توجه با یکدگیر رقابت نمی کنند. در مثال می بینید که رنگ ابی رنگ اصلی طرح است و از رنگ زرد هم برای روشن کردن گوشه راست تصویر استفاده شده است.اگر بخواهید که متنی را در این عکس جا دهید بهتر است که از رنگ زرد استفاده کنید.

آموزش فتوشاپ

۳- استفاده از ته رنگ ها و سایه ها

شما قطعا بیش از دو رنگ در طرح هایتان استفاده خواهید کرد.به جای یک رنگ دیگر می خواهیم از ته رنگ ها و سایه های مربوط به رنگ های مکمل و یا رنگ اصلی طرح مان استفاده کنیم.برای این که کار زیاد شلوغ نباشد همیشه به یاد داشته باشید که از سه رنگ استفاده کنید و برای باقی رنگ ها از ته رنگ ها و سایه های مربوط به آن سه رنگ استفاده کنید.از این طریق می توانید بدون این که طرح را شلوغ و نامرتب کنید از رنگ های زیادی در آن استفاده کنید.اگر به مثال اول نگاهی بیندازید می توانید گستره انتخاب رنگ هایتان را با انتخاب رنگ آبی تا قهوه ای افزایش دهید. ته رنگ ها ترکیب رنگ های مختلف با رنگ سفید هستند که روشنی یک رنگ را افزایش می دهند.سایه ها ترکیب یک رنگ با رنگ سیاه هست که باعث کاهش روشنی یک رنگ می شود.این به این معنی است که شما می توانید با کم و زیاد کردن روشنی رنگ اصلی طرح تان رنگ های متفاوتی را به طرح خود اضافه کنید.و چون که روشنی و تیرگی رنگها طیف گسترده ای دارد همیشه گزینه های بی نهایتی برای انتخاب رنگ پیش رو داریم.

آموزش فتوشاپ

۴- کنار هم قرار دادن موارد گفته شده

خب کار را با انتخاب طیف رنگی شمامل یک رنگ اصلی یک ته رنگ و سایه مربوط به آن یک رنگ خنثی و یک رنگ مکمل تمام کردیم.حالا بدون در نظر گرفتن این که رنگ روشنی میخواهیم برای پس زمینه تیره مان و یا برعکس گزینه های زیادی برای انتخاب داریم.

در مثال زیر می توانید ترکیب عالی رنگ ها را ببینید.

آموزش فتوشاپ

خب حالا واقعا چگونه رنگ ها رااز یک عکس برمی دارید و آنها را بر روی طرح خود اعمال می کنید؟ گام های بعدی به شما در این امر کمک می کند.

ساخت نمونه های رنگ

قدم ۱

دکمه های Ctrl+O را بزنید تا عکس مورد نظر خود را در کامپیوترتان در فتوشاپ باز کنید.

آموزش فتوشاپ

قدم ۲

ابزار eyedropper را انتخاب کنید و یک محیط را انتخاب کنید تا رنگ پایه شما برداشته شود. حالا دکمه X را بزنید تا رنگ مکمل نیز انتخاب شود. آسان تر این است که اول رنگ اصلی را انتخاب کنید و بعد بلافاصله رنگ مکمل را انتخاب کنید.در مثال رنگ سبزتیره به عنوان رنگ اصلی انتخاب شده است و رنگ قرمز به عنوان رنگ مکمل .دقت کنید که لازم نیست رنگ قرمز خیلی پررنگ باشد ما در اینجا از یک قرمز کمرنگ مایل به صورتی استفاده کردیم.

آموزش فتوشاپ

قدم ۳
بعد احتیاج به ساخت یک داکیومنت برای نمونه ها داریم. این قدم به شما کمک می کند که بتوانید مجموعه رنگ هایتان را برای استفاده های بعدیتان چه در فتوشاپ و چه در InDesign مجدا استفاده کنید.و تنها با استفاده ابزار eyedropper رنگ مورد علاقه تان را بردارید.
دکمه های Ctrl+N را بزنید و یک داکیومنت جدید به ابعاد ۸۰۰ *۲۰۰ پیکسل بسازید در حالت رنگ RGB در رزولوشن ۷۲ pixels/inch. می توانید نام این داکیومنت را color swatches بگذارید.

آموزش فتوشاپ

قدم ۴

ابزار ellipse را انتخاب کنید و یک دایره به سایز دلخواه خودتان بکشید.ما ۲ inch را انتخاب کردیم.سپس دوبار بر روی layer palette دایره کلیک کنید متوجه میشوید که موس شما به شکل یک eye dropper در می آید و پنجره انتخاب رنگ ها باز می شود.حالا می توانید رنگ اصلی تان را از رنگ های رو و پس زمینه در سمت چپ انتخاب کنید.

آموزش فتوشاپآموزش فتوشاپ

قدم ۵

قدم ۴ را برای رنگ مکمل مجدا انجام دهید

آموزش فتوشاپ

قدم ۶

سپس لایه ای که در آن از رنگ مکمل استفاده شده را کلیک کنید و دکمه های Alt+Shift را نگه دارید و یک دایره دیگر را به کنار دایره صورتی رنگ بکشید.وقتی دایره در مکان مناسب خود قرار گرفت موس را رها کنید.این کار رابرای ایجاد یک دایره دیگر هم تکرار کین.حالا باید ۴ لایه داشته باشید. این دو دایره آخر رنگ های خنثی و ته رنگ ها را جمع می کنند.

آموزش فتوشاپ

قدم ۷

به عکس تان برگردید و قدم ۲ را تکرار کنید تا یک رنگ طوسی خنثی انتخاب کنید.بعد به نمونه هایتان برگردید . بر روی دایره سوم دوبار کلیک کنید و با استفاده از ابزار eye dropper رنگ قهوه ای را انتخاب کنید.

آموزش فتوشاپآموزش فتوشاپ

قدم ۸

آخرین رنگ ته رنگ،رنگ اصلی است. ابزار eye dropper را انتخاب کنید و بر روی دایره سبز تیره در انتهای سمت چپ دو بار کلیک کنید سپس بر روی دایره در انتهای سمت راست دوبار کلیک کنید و از layer palette با استفاده از ابزارeye dropper رنگ سبز راانتخاب کنید.حالا یک ته رنگ برای این رنگ می خواهید پس یک رنگ متمایل به سفید از color picker انتخاب کنید یه سبز ملایم نه خیلی کمرنگ و نه خیلی پر رنگ.

آموزش فتوشاپ

قدم ۹

می توانید ترتیب قرار گرفتن دایره ها را تغییر دهید به این ترتیب که روی هر دایره در layer palette کلیک کنید و آنرا هرجا که تمایل دارید نمونه تان به آن ترتیب باشد قرار دهید.ترتیب قرار گرفتن رنگ های ما در اینجا از رنگ پایه به رنگ مکمل هست.برای ذخیره این به عنوان یک عکس به file>save as>jpeg بروید و یک نام دلخواه مثلا finalcolor swatches برایش انتخاب کنید.حالا به این ترتیب برای کار بعدیتان یک پالت رنگ آماده دارید.

آموزش فتوشاپآموزش فتوشاپ

می خواهید بیشتر بدانید؟

انتخاب رنگ گام مهمی در فرایند طراحی می باشد و می توانید برای ایده گرفتن از عکس ها و تصاویر آماده استفاده کنید.قدم بعدی این است که از تمام دانسته ها و چیزهایی که یاد گرفتید استفاده کنید و یک طرح واقعی برای بروشور را آماده کنید.

میتوانید به آموزش های من Fundamentals of Print Design هم سر بزنید که راهنمای جامعی است برای افراد مبتدی در زمینه طراحی چاپ.در این آموزش ها می توانید مفاهیم کاملی از مفهوم طراحی تا موارد قبل از چاپ را پیدا کنید و یاد بگیرید و اولین بروشور خود در InDesign را طراحی کنید.

کلیه حقوق این مقاله متعلق به وب سایت پارسی سایت می باشد و بازنشر آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد

 

 1. عبداللهی :
  ۳۰ تیر ۹۳

  سلام
  بسیار عالی مثل همیشه ؛ این یکی از نکاتی بودکه فکر کنم تو طراحی من حداقل خیلی اصولی رعایت نمیشد.و اشکال کار راهم بلد نبودم. تشکر
  فقط چرا ادامه آموزش ایلاستریتور را داخل سایت قرار نمی دهید؟؟

  • hamidhamid :
   ۳۰ تیر ۹۳

   سلام داریم اموزش های لیندا رو زیرنویس فارسی میکنیم برای ایلوستریتور که اموزش ها در سطح بالایی باشن به محضی که بخشی ازشون اماده شد بر روی سایت قرار می گیره