جهت مشاهده تخفیفات و بروز رسانی سایت عضو کانال تلگرام ما شوید

جهت مشاهده تخفیفات و بروز رسانی سایت پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید

آموزش فتوشاپ : ۱۰ نکته و ترفند برای روتوش در فتوشاپ

آموزش فتوشاپ,آموزش روتوش,روتوش

در این آموزش فتوشاپ ما به شما ۱۰ روش ساده برای اینکه به پرتره­ هایتان چهره ای تازه ببخشید آموزش می دهیم. با مقاله من، یاد بگیرید که چگونه لکه ها را حذف نمایید، پوست را صاف کنید، آرایش دیجیتال اضافه نمایید و کارهای بسیار دیگر. طی پاراگراف­های بعدی، من به شما نشان خواهم داد که چگونه با ۱۰ تکنیک امتحان شده که هر روز توسط رتوشگران حرفه ­ای انجام می­گیرد، پرتره­ هایتان را به سطح بالاتری ببرید.

۱- موهای پریشان را حذف کنید.

موهای پریشان یکی از چیزهایی هستند هنگام عکس برداری از یک فرد به چشم می­آیند. و فقط وقتی بعدا به عکس نگاه می­کنید، متوجه می­شوید که چقدر آزار دهنده و باعث حواس پرتی هستند. صرف چند دقیقه وقت برای حذف این موها و مرتب کردن آنها کنار سر واقعا به شما کمک خواهد کرد تا به پرتره ­تان جلایی حرفه ای بدهید. انجام این کار بسیار ساده است. یک لایه جدید ایجاد کنید سپس ابزار Clone tool را انتخاب و در نوار Options، در Samples، تیک All Layers را بزنید. یک قلم­ موی تیز بردارید و وضوح (Opacity) را روی ۱۰۰% تنظیم کنید. سپس بزرگنمایی را افزایش دهید( Cmd/Ctrl+Space را بگیرید و موس را به طرف راست بکشید تا بزرگنمایی افزایش پیدا کند.)

Alt را نگه دارید و سپس در نقطه­ای در پس زمینه، درست کنار موی پریشان، کلید کنید تا نمونه بردارد، سپس آن (موی پریشان) را رنگ بزنید. تا نزدیک سر ادامه دهید، طول موها را متفاوت کنید تا نتیجه خیلی یک شکل نباشد. برای مرتب کردن موهایی که روی صورت افتاده­اند، ابزار را به Spot Healing Brush تغییر دهید، به نمونه توجه کنید.

1

۲- سه بعدی کردن صورت با ابزار Brush

این ابزار، روشی بسیار موثر برای افزودن عمق و کیفیت به صورت است. روش کار آن افزودن روشنایی و تیرگی انتخابی به بخش­های برجسته صورت مانند استخوان­های گونه و خطوط فک است. Alt را بگیرید و در پانل Layers لایه ای جدید ایجاد کنید تا به کادر محاوره­ای لایه جدید (New Layer) دسترسی داشته باشید.

حالت نور ملایم (Soft Light) را انتخاب و گزینه “Fill whit Soft Light Neutral Color” را تیک بزنید و OK را انتخاب نمایید. ابزار Brush را بردارید و کلید D را بزنید تا رنگ­های شما را به سیاه و سفید بازگردند و کلید ۱ را بزنید تا وضوح(Opacity) قلم را روی ۱۰% تنظیم کند. مناطق سایه دار روی صورت و بدن را با سیاه و نقاط براق و درخشان را با سفید رنگ بزنید.

وقتی کار رنگ زدن را به اتمام رساندید، به مسیر Filter>Blur>Gaussian Blur بروید و شعاع را حول و حوش px50 تنظیم نمایید. این کار در طبیعیتر شدن افکت موثر است.

2

۳- مرتب کردن صورت

سه ابزار وجود دارد که هر رتوش کار حرفه ای بدون آنها نابود می­شود: ابزار Spot Healing Brush، ابزار Clone و ابزار Patch. آنها در کنار هم می­تواند در چند ثانیه، علامت، جای زخم و لکه را پاک کنند.

در CS6 و نسخه های پس از آن، ابزار Patch با گزینه Content-Aware بهبود فوق­ العاده ای داشته است.

این گزینه آن را شبیه به دستور Content-Aware می کند، اما این ابزار برای روتوش بسیار کارآمد است، اما چه چیزی افزوده شده، همراه با Clone،Spot Healing Brush و Healing Brush، این امکان را دارید که از همه لایه ها نمونه بردارید. این بدان معنا است که همه وصله زدن­ها، پاک کردن­ها و بهبود­ دادن­ های شما می­ توانند در لایه­ های مجزا انجام شوند.

3

۴- چگونه نقاط داغ (hot spot) را حذف کنیم

شما با نقاط براقی که بعضی وقت ها بر اثر بازتاب نور شدید از صورت دیده ­می­شوند، آشنا هستید.

این بخش ها نقاط داغ خوانده می­شوند. این نقاط علاه بر اینکه تمرکز حواس را بهم می­زنند، باعث می شوند، شخص عرق کرده به نظر برسد، حتی اگر عرق نکرده باشد. هیچکس دوست ندارد که یک زیبای عرق کرده به نظر برسد، اما اگر همه نقاط داغ را به صورت کامل حذف کنیم، برخی از نقاط سایه روشن را که در مشخص شدن چهره موثر است از دست می­دهیم.

راه حل معتدلتر کردن این نقاط با ترکیب ابزار patch با دستور کمتر شناخته شده، اما بسیار کاربردی Fade است.

لایه تان را تکرار کنید و ابزار Patch را انتخاب کنید، اگر از CS6 یا بالاتر استفاده می کنید، از نوار گزینه ها (Options) Normal را انتخاب نمایید، سپس دور نقطه داغ را به صورت ناهمگن انتخاب کنید. بخش انتخاب شده را بگیرید و به بخشی مناسب با تُن مشابه ببرید تا نقطه داغ را به صورت کامل حذف کند. سپس Cms/Ctrl+H را بزنید تا خطوط انتخابی مورچه ای درحال حرکت را مخفی کنید، سپس به مسیر Edit/Fade Patch Selection بروید (یا Cmd/Ctrl+shift+F را فشار دهید) و وضوح (Opacity) را تا حول و حوش ۴۰% کاهش دهید تا نقاط داغ معتدل شده نمایان شوند.

4

۵- شکل بدن را تغییر دهید

برای مشاهده گام های بعدی آموزش فایل PDF به همراه فایل های تمرین را از تب دانلود، دانلود فرمایید