جهت مشاهده تخفیفات و بروز رسانی سایت عضو کانال تلگرام ما شوید

جهت مشاهده تخفیفات و بروز رسانی سایت پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید

اصول طراحی : رموز و نکات بسیار مهم در طراحی حیوانات

طراحی کارکتر,طراحی حیوان,اصول طراحی,طراحی

اصول طراحی : رموز طراحی حیوانات

برای یک کارتونیست آشنایی با اصول طراحی حالات چهره یک امر اساسی است. ولی باید با طراحی حیوانات هم اشنایی داشته باشد. شاید فکر کنید کشیدن انواع حیونات مثل پرنده ها اسب ها ماهی ها و … کار سختی باشد ولی در این مقاله به شما اصول این کار را آموز خواهیم داد.

  1. ساخت چهارچوب

کشیدن یک طرح کارتونی می تواند بسیار جذاب و جالب باشد. وقتی کودک یک طرح کارتونی را می بیند بسیار ذوق زده می شود به خصوص اگر این طرح همراه با بزرگ نمایی هایی هم باشد. در واقع طراحان نقش مهمی در رشد کودکان در سنین ابتدایی دارند.

ولی دنیای کودکان بدون حیوانات تکمیل نخواهد شد. آنها همه جا هستند در اسباب بازیها، تلویزیون، فیلم ها و …. طراحی که نتواند حیوانات را ترسیم کند یک هنرمند کامل نیست.

برای کشیدن تمام حیوانات از دایره استفاده خواهیم کرد. در واقع دایره نقطه شروع کار ما خواهد بود برای ترسیم تمام حیوانات.

cartoonanimals-basic-template

اگر آموزش های قبلی را دنبال کرده باشید چیز جدیدی در اینجا نیست. پس به چهارچوب اصلی کار برای تمام حیوانات از آن استفاده می کنیم دقت کنید

cartoonanimals-01

برای هر حیوان من نکات کلیدی را به شما آموزش خواهم داد نکاتی که نیاز دارید در هنگام ترسیم آنها را به یاد داشته باشید و همچین نکاتی که می توانید با استفاده از آنها با کمی تغییر در طرح اولیه به حیوان دیگری برسید.

ما الان طرح اولیه را داریم برویم سراغ کشیدن اولین حیوان، گربه.

کشیدن یک گربه کارتونی

این طرح اصلی صورت گربه از جلو است. کشیدن صورت گربه خیلی راحت است. صورت گربه گرد است و دقیقا با طرح اولیه ما مطابقت دارد.

cartoonanimals-02

حالا باید سایر زوایا را تکمیل کنیم.

cartoonanimals-03

کشیدن گربه در حالت کارتونی از قوانین زیر طبعیت می کند:

  1. گوش های تیز و بزرگ که با هم فاصله دارند
  2. پوزه کوچک رو به پایین
  3. سبیل ها بلند

حالا اگر بخواهیم جنسیت گربه را به ماده تغییر دهیم باید چه تغییراتی ایجاد کنیم؟

cartoonanimals-03.1

تنها تغییری که لازم است ایجاد کنید این است که ابروها را کوتاه و مژه ها را بلند کنید. و به همین راحتی یک گربه ماده داریم.

کشیدن یک خوک کارتونی

وقتی به خوک فکر می کنیم یک حیوان چاق و خپل در نظرمان می آید. پس همین را هم باید در طرح اولیه مان پیاده سازی کنیم.

cartoonanimals-04

راز کشیدن خوک در گوش ها و پوزه است. دقت کنید که پوزه باید حالت گرد در بالا داشته باشد و در پایین هم تخت باشد. گوش ها باید به شکل مستقیم باشند و به سر وصل باشند. این کارها را با اشکال مستطیل انجام می دهیم.

cartoonanimals-04.1

راز این تکنیک که به شما نشان دادم خیلی ساده است. شما باید به نکات ریزدر اجزای صورت هر حیوان دقت کنید. این جزئیات هستند که باعث می شود نقاشی شما خوب یا بد شود.

cartoonanimals-04.2

می توانید از خوک یک فیل بسازید. همان طور که می بینید تغییرات کوچک به کل می تواند موجودیت یک حیوان را عوض کند.

 نقاشی یک اسب کارتونی

می بینید که می توانیم هر حیوانی را با همان چهارچوب اولیه خودمان رسم کنیم.

حالا می خواهیم اسب بکشیم. دقت کنید که جمجمه اسب باریک تر است. پوزه مستقیم است و آرواره ها گرد هستند و با دندان هایی مرتب نشانه گذاری شده اند. در حالت کارتونی اسب ها معمولا دندان های بزرگی دارند که این آزادی را به شما می دهد تا بتوانید به راحتی با لب های بالایی و پایینی بازی کنید.

cartoonanimals-05

حالا نوبت تکمیل زوایاست.

cartoonanimals-05.1

دقت کنید که موهای اسب از سمت گردن به سمت پایین خواهد آمد.

اسب ها گردن های بزرگ و قوی ای دارند. و پره های بینی به سمت بالا متمایل است. سایز گوش ها در مقایسه با سایز سر معمولی است.

تفاوت های بین حیوانات

cartoonanimals-06

در مورد گربه ها صحبت کردیم ولی فراموش نکنیم که در دنیای کودکان سگها حرف اول را می زنند.

از آنجا که احتمالا سگ ها و گربه ها بیشترین حیواناتی خواهند بود که شما آنهارا نقاشی خواهید کرد بیایید آنها را با هم مقایسه کنیم.

cartoonanimals-06.1

  1. پوزه بزرگ در راستای آرواره
  2. گوش های نزدیک به هم
  3. ابروهای پهن تر
  4. صورتی با گردی کمتر

cartoonanimals-06.2

وقتی به گوش های میرسد سگ حیوان جالبی است که با توجه به نژادش می تواند گوش های مختلفی داشته باشد. گوش ها می توانند به سمت پایین باشند یا به سمت بالا. در واقع در این مورد نسبت به گربه ها از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستید.

cartoonanimals-21

کشیدن سگ ها کار جالبی است که می تواند تمام روز شما رامشغول کند. برخلاف گربه ها نژادهای مختلف سگ ها با هم تفاوت های زیادی دارند.

cartoonanimals-20

دیگر حیوانات مثل پرنده ها با دیگر حیوانات تفاوت های بسیاری دارند.

cartoonanimals-07

دقت کنید که چگونه ها پرنده ها با هم فرق دارند. خروس از الگوهایی دایره ای کاملا پیروی می کند در حالی که عقاب و طوطی سر تخت تری دارند.

خب حالا نوبت تمرین شماست . سعی کنید حیواناتی را که در بالا به شما آموزش دادم بارها و بارها بکشید تا بتوانید این کار را خودتان انجام دهید. سپس از قالب زیر برای سایر حیوانات استفاده کنید. توجه کنید که برای هر حیوان ویژگی خاصی انتخاب کنید و در کاغذ آنرا پیاده سازی کنید.

cartoonanimals-01

نور دوربین حرکت!

 بدن حیوانات انعطاف پذیری بالایی دارد. برای مثال بدن گربه را ببینید که چه انعطاف پذیری بالایی دارد. لازم نیست که که از آناتومی بدن حیوانات اطلاعات داشته باشید تنها باید بتوانید قسمت مهم را هایلایت کنید و بدانید بدن در هنگام حرکت چگونه کار می کند.

cartoonanimals-08

سعی کنید حیوانات را که میکشید عملیات ساده سازی را هم انجام دهید ولی دقت کنید که اجزای بدن مثل گردن، دم و سایر اندام ها در کجا قرار می گیرند.

سایر گربه ها هم از نظر ساختار بدنی و ماهیچه شبیه به گربه های خانگی هستند. به یاد داشته باشید که تنها باید اندازه دست و پا را تنظیم کنید. بخش های اصلی را تعریف کنید و برجسته سازی کنید.

cartoonanimals-09

توجه داشته باشید که شیرها و ببرها قوی تر هستند. در پایین صفحه سمت راست سر یک شیر را می بینید و این که چگونه در حالت کارتونی رسم شده است.

بعد این که فهمیدید بدن حیوانات چگونه کار می کند می توانید با آنها بازی کنید. در حالت کارتونی حتی می توانید آنها را با آناتومی انسان ترکیب کنید. این یک تکنیک بسیار جالب است که یک صحنه اکشن تر به نظر بیاید. سعی کنید یک حیوان چهارپا را روی دوپا بکشید که مثل انسان ها رفتار می کند.

cartoonanimals-22cartoonanimals-23

می بینید که در انتها همه چیز براساس شکل های دایره ای است.

 حیوانات در حال حرکت

به آناتومی اسب و تفاوت های اصلی آن دقت کنید:

cartoonanimals-10

پاهای جلویی اسب با سایر حیوانات فرق می کند. خمیدگی آن حالت زانو را برای ما تداعی می کند در صورتی که در گربه ها و سگ ها این حالت بیشتر شبیه به آرنج بود.

cartoonanimals-11

این یعنی این که اسب تنها حیوان چهارپایی است که از نظر استخوان بندی باسایر حیوانات فرق می کند؟ خیر. این به این معنی است که تمام حیوانات سم دار از یک الگو پیروی می کنند بدون توجه به اینکه سایز و شکل آنها چگونه باشد.

cartoonanimals-12

خب…. ولی همیشه این طور نیست. درست است؟

cartoonanimals-13

واقعیت این است که طبیعت سرشار از پیچیدگی هاست. آناتومی موضوع بسیار پیچیده ای است به خصوص در مورد حیوانات. به عنوان یک طراح اعتراف می کنم که نحوه عملکرد نیمی از ماهیچه های حیوانات را نمی دانم. ولی این را به خاطر داشته باشید که شما به عنوان یک طراح وظیفه تان رسم دقیق واقعیت نیست بلکه باید سعی کنید مردم را در مورد آنچه که قصد انتقال آن را دارید راضی کنید.

در واقع آناتومی هم آن قدر ها سخت نیست. تنها باید به رموز آن پی ببرید.

cartoonanimals-14

cartoonanimals-15

حیوانات زیاد و وقت کم!

شما الان دانش این را دارید که اغلب حیواناتی را که می خواهید بکشید. قطعا در همین جا نباید متوقف شوید. توصیه من این است که به عملکرد حیوانات در درنیای واقعی دقت کنید تا در این کار ماهر شوید.

cartoonanimals-16

cartoonanimals-17

حیوانات احساس دارند و باید با آنها با احترام و عشق رفتار کرد. چه در کارتون و چه در دنیای واقعی.

cartoonanimals-18

cartoonanimals-19

کلیه حقوق ترجمه این مقاله متعلق به وب سایت پارسی سایت می باشد و بازنشر آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد

این مقاله برای شما تهیه شده است پس نظر شما برای ما مهم است

دانلود مقاله بصورت PDF
حجم : ۰٫۹۸ کیلوبایت
فرمت : PDF
پسورد فایل : www.parsisite.ir
منبع : www.parsisite.ir